Janów Podlaski
Wysoki remis

Tekst: Jerzy Dudała
Foto: Wiesława Bałut

Janow.jpgW ciepły, słoneczny piątkowy wieczór 16 sierpnia rozpoczęły się w janowskiej stadninie Dni Konia Arabskiego, a zainaugurował je XXXV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Pokaz zgromadził 117 koni po 44 reproduktorach. Najliczniej prezentowało się potomstwo po og. Ekstern – 19, Gazal Al Shaqab – 11 i Eden C – 9. Tego dnia rozegrano jedynie klasę ogierów rocznych i 2- i 3-letnich. Sędziowało pokaz przemiennie trzech spośród czterech sędziów, a byli to: Silvia Garde-Ehlert – Niemcy, Ann Norden – Szwecja, Joanne Lowe – Wielka Brytania, Lenita Peroy – Brazylia.

Klasę IV wygrał z notą 90,67 pkt siwy michałowski Larando (QR Marc – Laranda/Ekstern), za którym uplasował się znany nam z Białki Złoty Medal. Na wiosennym pokazie w Białce Larando był drugi w klasie z notą 40,5 pkt (skala 10-punktowa). QR Marc to syn Marwana i wnuczek epokowego Gazala Al Shaqab. Wyhodowany został w kalifornijskiej stadninie Quail Ridge Arabians. Już jako roczniak został wiceczempionem i czempionem źrebiąt regionu XIV w USA. Kolejne lata to kolejne sukcesy, a w 2010 r. został w Paryżu wiceczempionem świata ogierów starszych. W klasie V ogierów 2- i 3-letnich zwycięża z notą 90,5 pkt siwy janowski Barok (Om El Bellissimo – Bajda/Balon). Na wiosnę w Białce był drugi w klasie z notą 41 pkt i został wiceczempionem Białki ogierów młodszych. Ojciec Baroka to syn og. Om El Shahmaan – wielokrotnego zwycięzcy pokazów regionalnych w USA i wnuk epokowego reproduktora Sanadik El Shaklan, niosącego w sobie krew koni hiszpańskich. Ród ten przekazuje duże ciemne oko, piękne głowy i kształtny rysunek szyi.

W sobotni poranek na wybiegu pojawiły się klaczki roczne. Klasy IA i IB wygrały konie janowskie – kasztanowata Patria (Eden C – Palmeta/Ecaho) z notą 92 pkt i gniada Atanda (Eden C – Atma/Ekstern) z notą 91,5 pkt. W Białce na wiosennym pokazie Patria była piąta w klasie z notą 39,5 pkt, a Atanda trzecia z notą 40,17. Upłynęło więc niewiele czasu, a panny nam wypiękniały. Ojciec obu roczniaków to przedstawiciel linii legendarnego Padrona, który pozostawił po sobie 770 potomków czystej krwi. Był też obiektem najdroższego w historii syndykatu – 11 mln dolarów. Sam Eden C ma na swoim konie wiele tytułów, w tym w 2012 r. zdobył złoty medal na czempionacie ogierów starszych w Las Vegas.

W klasie IC klaczek rocznych zwycięża z notą 92,83 ciemnogniada michałowska Piacolla (Enzo – Polonica/Ekstern). W Białce wygrała wiosną swoją klasę z notą 41,33 pkt i została czempionką Białki klaczy młodszych. Jej ojciec to m.in. czempion narodowy USA, jest też ojcem og. Eden C.

W klasie IIA klaczek dwuletnich zwycięża z notą 92,67 gniada janowska Piniata (Eden C – Pinga/Gazal Al Shaqab). W Białce wiosną była trzecia w klasie z notą 41,67 pkt. Klacz z takim pochodzeniem musi się podobać. Jej matka Pinga to przecież m.in. czempionka świata z 2012 r. z Paryża.

W klasie IIB klaczek dwuletnich zwycięża z notą 92,5 pkt siwa michałowska Dolores (Kapsztad – Dombra/Eldon). W Białce była piata w klasie z notą 40,5 pkt. Jej ojciec to syn legendarnej Kwestury sprzedanej w 2008 r. za 1 125 000 euro. Sam też kolekcjonuje kolejne tytuły – został m.in. czempionem Polski ogierów młodszych w 2008 r., aby w 2010 r. być wiceczempionem, a w 2010 r. czempionem ogierów starszych.

W klasie III klaczek trzyletnich sukces odnosi stadnina prywatna Falborek Arabians. Jej hodowli siwa Esima (Altis – Emanta/Pamir) zwycięża z notą 92 pkt. W 2012 r. w Białce była dopiero ósma w klasie z notą 40 pkt. Tym razem czas pracował na jej korzyść. Jej ojciec to wiceczempion Polski ogierów młodszych z 2007 r. i międzynarodowy czempion ogierów starszych z Vilhelmsborgu – Dania 2012 r. Jest synem multiczempiona og. WH Justice z rodu Padrona.

Teraz czas na klacze starsze. Są to już sprawdzone matki stadne, stąd budzą zaufanie i sędziowie mogą nie szczędzić „dwudziestek”, toteż w klasie VIIA klaczy 4-6 letnich zwycięża z notą 92,83 (w tym 1 × 20 za głowę) siwa michałowska Zigi-Zana (QR Marc – Zagrobla/Monogramm). Zagrobla to m.in. czempionka świata klaczy starszych z 2000 r., czempionka USA z 2003 r. i wiceczempionka z Verony 2008 r. Zigi-Zana też kolekcjonuje tytuły i jest międzynarodową czempionką klaczy młodszych z Wels 2011 r. Wcześniej w 2010 r. była wiceczempionką klaczy młodszych w Białce, a także czempionką Polski klaczy młodszych.

W klasie VIIB zwycięża z notą 93 pkt, w tym 1 × 20 za typ i 2 × 20 za ruch siwa janowska Pilarosa (Al Adeed Al Shaqab – Pilar/Fawor). Jej ojciec został w 2000 r. międzynarodowym czempionem ogierów w Doha (Katar), a w 2001 r. został czempionem ogierów starszych i Supreme Champion Stallion pokazu Egiptian Event w Kentucky.

Wiecej o tegorocznych Dniach Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim przeczytasz we wrześniowym numerze "Koni i Rumaków".