Przegląd rynkowy
Ciepło i kolorowo

Derki_1.jpgTekst: Katarzyna Bawłowicz
Foto: www.krzywastajnia.cba.pl

Dobór derki odpowiedniej dla naszego konia to gwarancja jego wygody, zadowolenia oraz uniknięcia poważnych konsekwencji. Tylko z pozoru jest to sprawa błaha. W rzeczywistości nasz zły wybór może odbić się na zdrowiu wierzchowca. Należy wziąć pod uwagę nie tylko krój derki, ale i jej grubość, cechy oraz rozmiar. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na funkcję, jaką ma ona pełnić. A więc po kolei…

Po co koniom derka?

Derka, czyli inaczej okrycie konia, ma służyć zapewnieniu mu ciepła. Chroni również przed wiatrem, deszczem oraz zabrudzeniami. Dzięki niej konie mają krótszą sierść zimą, a więc łatwiej przychodzi dbanie o ich higienę, szybciej schną po treningach. Konie pracujące intensywnie i regularnie powinny być golone właśnie po to, by pot mógł szybciej odparować. Wtedy postawienie konia w stajni bez derki nie jest już możliwe. Derka sprawdza się również w przypadku koni starszych, w gorszej kondycji fizycznej lub tych, które nawet mimo groźnych mrozów nie mają grubego futra.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar derki do naszego konia?

Derki mają różny rozmiar. Generalnie najmniejsza długość wynosi ok. 85 cm, a najdłuższa 165 cm. Oczywiście wszystko zależne jest od typu konia, jego rasy i wieku. Właściwie dobrany rozmiar sprawi, że derka nie powinna się przesuwać ani zsuwać z konia w trakcie jego ruchu. Całe ciało konia będzie nią przykryte, a swoboda jego ruchów nie będzie ograniczona. Kliny na łopatkach leżeć będą we właściwym miejscu. Zbyt długa derka będzie zsuwać się po zadzie, przez co zwiększy się jej nacisk na klatkę piersiową. Obcierać się mogą również łopatki. Wszystko to sprawia, że warto poświęcić chwilę na prawidłowe zmierzenie konia. Rozpoczynamy od środka jego kłębu do nasady ogona. Miara powinna przylegać do grzbietu. Drugim sposobem pobrania rozmiaru derki jest zmierzenie odległości od środka klatki piersiowej do punktu prostopadłego od nasady ogona. Generalnie jednak przyjęło się podawanie jednej miary. Nieznaczne pomyłki w centymetrach można nadrobić regulacją derki na klatce piersiowej. Prawidłowo dobrana derka przykrywa zad, zapięcie z przodu pozwala na swobodę ruchów, a nasada nie uciska na kłąb.

Rodzaje derek

Obecnie na rynku dostępna jest cała gama derek i wybór jest naprawdę ogromny. Mamy do wyboru derki letnie – materiałowe, drelichowe, polarowe, siatkowe, z lycry; derki przejściowe – z lekkim wypełnieniem bądź podszyte polarem, derki padokowe, derki stajenne oraz derki przeciwko owadom. Z racji pory roku skoncentrujemy się na derkach padokowych oraz stajennych. Derki padokowe to takie, których warstwa zewnętrzna jest wodoszczelna, wiatroodporna, a przy tym oddychająca. Zabezpieczone zazwyczaj pasami biegnącymi pod brzuchem i pomiędzy tylnymi nogami, z wycięciami na łopatkach nie przesuwają się podczas tarzania się konia na padoku, galopowania oraz nie ograniczają jego ruchu. Mogą występować w wersji z wypełnieniem o różnej gramaturze bądź bez. Derki stajenne natomiast to derki przeznaczone – jak sama nazwa wskazuje – do użytku stajennego. Nie mają warstwy wodoodpornej, ale warto szukać takich, których powłoka odporna jest na zabrudzenia oraz przedarcia. Nie nadają się zazwyczaj do padokowania, ale są lekkie i komfortowe dla koni, które zimują w stajni.

Jakie wypełnienie będzie najlepsze?

Jest to jedna z trudniejszych decyzji podejmowana przez każdego właściciela konia. Wszystko zależne jest od pogody. W okresie zimowym najbardziej popularna jest derka o wypełnieniu 300 gramów, która spełni swą rolę przy temperaturze –10°C. Wiele zależy jednak od samego konia – jego wieku (starsze konie szybciej marzną), stanu zdrowia, rasy, jakości naturalnej okrywy włosowej (niektóre konie mimo groźnej zimy nie mają grubego futra), kondycji konia (tkanka tłuszczowa stanowi dodatkową izolację), tego, czy jest ogolony, sposobu jego używania (konie po intensywnych treningach wygrzewają się w cieplejszych derkach) oraz przede wszystkim od indywidualnych preferencji zwierzęcia – niektóre konie są bardziej odporne na zimno i mrozy, inne mniej.

Należy również bacznie obserwować pogodę. Idealny zestaw to 3 derki – taka o gramaturze 150-200 gramów na mniejsze chłody, 300-gramowa jako standardowa i 400-500-gramowa na wyjątkowo mroźne noce. Warto także pomyśleć o awaryjnej derce na zmianę, np. gdy podstawowa derka przemoknie, koń wytarza się w błocie czykałuży lub inny koń ze stada porwie ją na strzępy. Można oczywiście ocieplać derki o mniejszej gramaturze, używając podkładów pod derki lub zwyczajnych derek polarowych. Dla koni, które wychodzą na padoki w okresie zimowym, wskazane jest używanie derek padokowych, a więc takich, które są odporne na deszcze i wiatry. Nie ma dla konia nic gorszego niż lodowaty, mokry okład na plecy w postaci zmoczonej derki. Niestety, w większości derki padokowe w opcji zimowej są bardzo drogie, zwłaszcza te renomowanych firm. W tej sytuacji niezłym rozwiązaniem jest użycie cienkiej derki padokowej zakładanej na derkę stajenną przed wyjściem konia na dwór.

Więcej na temat zimowych derek oraz zestawienie dostępnych na rynku artykułów wraz z cenami znajdziesz w lutowym wydaniu "Koni i Rumaków".